Zabytki kultury

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Artykuły

Węchadłów

ZESPÓŁ DWORSKI

Zespół dworski w Węchadłowie w którego skład wchodzi:
- dwór, murowany z końca XIX w. (ok.1894 r.) - wcześniej dwór służył za siedzibę szkoły podstawowej, obecnie jest opuszczony,
- kaplica p.w. Serca Jezusowego, murowana z inskrypcją ma ścianie południowej: "Kaplica p.w. Serca Jezusowego budowana przez Sejmik Pińczowski dla Węchadłowa w 1927r."
- park geometryczny, XVI w. Częściowo przekomponowany na krajobrazowy XIX w.

24 maja 2015
Czytaj więcej o: Węchadłów

Michałów

Zespół kościoła parafialnego p. w. św. Wawarzyńca

 Zbudowany w 1852 - 1853 wg. projektu Felicjana Antoniego Frankowskiego. Ogrodzenie wokół kościoła wraz z bramą z końca XIX w. Obok kościoła znajduje się plebania z początku XX w.

24 maja 2015
Czytaj więcej o: Michałów

Góry

ZESPÓŁ DWORSKI W GÓRACH
Zespół dworski w Górach położony jest w południowym krańcu wsi. Założenie dworskie powstało w II połowie XVII wieku, na mapach pojawiło się na początku XIX w. Jego właścicielami była rodzina Dębińskich. Ignacy Dembiński - chorąży krakowski, był posłem na Sejm 4 - letni. Ostatnim właścicielem dworu był Józef Dembiński. Stary dwór był miejscem kultywowania tradycji narodowych; m.in. w 1863 roku przebywał w nim generał M. Langiewicz. Pod koniec XIX wieku w miejsce starego dworu wybudowano pałac.

24 maja 2015
Czytaj więcej o: Góry

Wrocieryż

ZESPÓŁ KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO P.W. ŚW. MARCINA

Kościół zbudowany na początku XIX w. Obok znajduje się dzwonnica z 1932 roku. Wokół kościoła znajduje się ogodzenie z bramą z XIX w. Plebania pochodzi z ok. 1930 roku.

24 maja 2015
Czytaj więcej o: Wrocieryż
Odwiedzin:  2695904Osób Online: 16